با هم بگردیم
با هم بگردیم

توضیحات ارسالی

روستای گشانی از توابع بخش مرکزی شهرستان تویسرکان است که در 25 کیلومتری شهر تویسرکان واقع شده است. این روستا از طریق شهرهای همدان، اسدآباد و تویسرکان با جاده ای مناسب و آسفالته قابل دسترسی است. میانگین ارتفاع این روستا از سطح دریا 2200 متر و آب و هوای آن سرد و کوهستانی است.

روستای گشانی سابقه ای کهن و قدیمی دارد. مردم روستا به دو زبان لری و آذری سخن می گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

منطقه روستای گشانی با توجه به کوهستانی بودن آن دربرگیرنده دره ها، ارتفاعات و باغات درون آن ها دارای ارزش های زیست محیطی است و از چشم اندازهای مناسبی برخوردار است. اراضی روستا از شمال و شرق به ارتفاعات الوند منتهی می شود.

مهمترین ویژگی که باعث جذابیت این روستا شده است بافت پلکانی و قدیمی روستاست که شیب عمومی آن از شمال به جنوب بیش از 20 درصد است.

از نمای شرقی روستا می توان به خوبی این بافت پلکانی را ملاحظه نمود. ویژگی بارز دیگر این روستا وجود باغات گسترده گردو و میوه است که مجموع مناطق مسکونی آن را در بر گرفته. عمده ترین محصولات کشاورزی که در روستای گشانی تولید می شود عبارتند از: گردو- سیب- آلو-  آلبالو- گندم- جو و …

مهمترین محصول صنایع دستی این روستا فرش است که توسط بانوان در منزل تولید می شود. ساخت ابزار الات کشاورزی نیز از دیگر صنایع دستی این روستاست.

مهمترین جاذبه های گردشگری روستای گشانی عبارتند از:
بافت پلکانی روستا – معماری قدیمی و سنتی منازل مسکونی – باغات گسترده گردو  – باغات میوه – مناظر و چشم اندازهای طبیعی- ارتفاعات و دره های طبیعی

دیدگاه خود را بیان کنید

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “روستای گردشگری گشانی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *