با هم بگردیم
با هم بگردیم

توضیحات ارسالی

روستاي گشاني از توابع بخش مركزي شهرستان تويسركان است که در 25 كيلومتري شهر تويسركان واقع شده است. اين روستا از طريق شهرهاي همدان، اسدآباد و تويسركان با جاده اي مناسب و آسفالته قابل دسترسي است. ميانگين ارتفاع اين روستا از سطح دريا 2200 متر و آب و هواي آن سرد و كوهستاني است.

روستاي گشاني سابقه اي كهن و قديمي دارد. مردم روستا به دو زبان لري و آذري سخن مي گويند، مسلمان و پيرو مذهب شيعه جعفري هستند.

منطقه روستاي گشاني با توجه به كوهستاني بودن آن دربرگيرنده دره ها، ارتفاعات و باغات درون آن ها داراي ارزش هاي زيست محيطي است و از چشم اندازهاي مناسبي برخوردار است. اراضي روستا از شمال و شرق به ارتفاعات الوند منتهي مي شود.

مهمترین ویژگی که باعث جذابیت این روستا شده است بافت پلکانی و قدیمی روستاست که شيب عمومي آن از شمال به جنوب بيش از 20 درصد است.

از نمای شرقی روستا می توان به خوبی این بافت پلکانی را ملاحظه نمود. ویژگی بارز دیگر این روستا وجود باغات گسترده گردو و میوه است که مجموع مناطق مسکونی آن را در بر گرفته. عمده ترین محصولات کشاورزی که در روستای گشانی تولید می شود عبارتند از: گردو- سیب- آلو-  آلبالو- گندم- جو و …

مهمترین محصول صنایع دستی این روستا فرش است که توسط بانوان در منزل تولید می شود. ساخت ابزار الات کشاورزی نیز از دیگر صنایع دستی این روستاست.

مهمترین جاذبه های گردشگری روستای گشانی عبارتند از:
بافت پلکانی روستا – معماری قدیمی و سنتی منازل مسکونی – باغات گسترده گردو  – باغات میوه – مناظر و چشم اندازهای طبیعی- ارتفاعات و دره های طبیعی

دیدگاه خود را بیان کنید

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “روستای گردشگری گشانی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *