با هم بگردیم
با هم بگردیم

توضیحات ارسالی

مسجد جامع تویسرکان مربوط به دوره پهلوی است و در تویسرکان، میدان امام، ابتدای خیابان شهید باهنر، راسته بازار، مسجد جامع واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۵۱۶۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجد جامع تويسركان با قدمتي تاريخي كه بناي آن مربوط به دوره صفويه مي باشد يكي از آثار تاريخي اين شهر است. كه   با سه نوع فضای زمستاني ، تابستاني و باز، به گونه‌ای ساخته شده  که در تعدیل آب و هوا مؤثر باشد و نمازگزاران درهنگام انجام فعالیت‌های عبادی و فرهنگی در مسجد،  بر اثر گرما و سرما ، دچار زحمت و مشقت نگردند. قبلاً مردم تلاش می‌کردند تا مسجد ،  مرتفع‌ترین، مجلل‌ترین و زیباترین فضای داخل شهر باشد و چنان برای این مکان‌ها اهمیت قائل بودند که از نان و آب خود مایه می‌گذاشتند، و به همت مؤمنان و دست توانای هنرمندان محلی و کوشش افراد خیرخواه، مرمت ، بازسازي ، حفظ و حراست ، و مانع از  تعرضات به حريم آن مي شدند . و دركنار آن ساختن حمام همچون ساختن مسجد، يکي از مباني خيرات و مبرات به
شمار مي
رفت.و اين دو در هر دياري مشهود است ، افراد متمکن و خيرخواه جهت کسب ثواب اُخروي و برجاي گذاردن نام نيک خويش و کسب شرف و افتخار دنيوي اقدام به ساختن مسجد، حمام در كنار هم مي
نمودند.و افرادي با نيتي خيرخواهانه  اقدام به وقف ابنيه ها جهت برپائي و زنده نگه داشتن شعائر اسلامي و مرمت مساجد مي كردند .

میرزا همایون عالمی بود که زمین مسجد جامع را با پول خود خریداری کرده و مسجدى بنا مى‏ نماید که داراى گلدسته‏هاى بلندى است و توسّط استاد همدانى و با نجّارى استاد عنایت صالحى تویسرکانى ساخته مى‏شود و این بیت شعر بر روى گلدسته کنده‏کارى شده است.

 

بیادگار نوشتم خطى به گلدسته

  امام جمعه عجب دسته گلى بسته

 

مرحوم میرزا همایون، محلّ مقبره خود را از پول خود خریدارى کرد و در سال
1316 قمرى دنیا را وداع مى‏گوید  مقبره وی روبروی درب اصلی مسجد جامع می باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “مسجدجامع تویسرکان”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *