با هم بگردیم
با هم بگردیم

توضیحات ارسالی

آبشار لاتون در مجاورت کوه استوار اسپیناس و در میان جنگلی انبوه با گیاهان سرسبز، درختانی چون آلو، به، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی؛ آبشاری مرتفع و دیدنی جای گرفته است.

این آبشار لاتون نام دارد و از فاصله ۵۰۰ متری نیز قابل مشاهده است.

این آبشار چهار فصل و دیدنی، یکی از ۳۰ آبشار بلند جهان است و بلندترین آبشار ایران شناخته می‌شود.

ارتفاع آبریز اصلی و فوقانی  ۱۰۵ متر و عرض آن پنج متر است.

همچنین آبریز تحتانی لاتون ۶۵ متر با پهنای ۱۰ متر است و درمجموع ارتفاع آن به ۱۰۷ متر می‌رسد.

آبشار لاتون بلندترین آبشار استان گیلان و ایران محسوب می‌شود.

آبشار لاتون از دامنه‌های شرق کوه اسپیناس یا اسپینه سرچشمه می‌گیرد

و به رودخانه لوندویل که با طول ۱۷ کیلومتری خود از کوه اسپیناس سرچشمه گرفته سرازیر می‌شود

و با شیب تندی به‌سمت کوته کومه و لوندویل حرکت می‌کند و در آخر وارد دریای خزر می‌شود.

حجم آب این در فصول مختلف سال متفاوت است؛ ولی در تمام فصول آب دارد.

و در انتهای غربی استان گیلان، در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی آستارا به سمت اردبیل،

کنار کوه اسپیناس، شهر لَوَندِویل، روستای کوته کومه واقع شده است.

فاصله  تا روستای کوته کومه ۶۰ کیلومتر است و نیاز به پیاده روی ۴ساعته دارد.

لاتون یکی از زیباترین آبشارهای ایران است.

مسیر پیاده روی به لاتون

علاوه بر آبشار اصلی، آبشار دیگری هم در ۱۰ متری آن قرار دارد که ۶۵ متر ارتفاع دارد و سرریز آب آن نسبت به آبشار اصلی بیشتر و پر عرض‌تر است.

در بالا دست آبشار بزرگ لاتون، سه حوض بزرگ طبیعی با سه آبشار ۱۰ متری وجود دارد که از زیبایی‌های بی‌نظیر و خاص منطقه لاتون است.

بهترین زمان سفر

آب‌ و هوای لاتون مانند سایر مناطق شمالی کشور و گیلان است. فصل زمستان آب‌ و هوایی سرد و نیمه دوم بهار و تابستان هوا شرجی است.

در همه‌ فصل‌های سال می‌شود به تماشای آبشار لاتون رفت، برگ‌های نارنجی پاییز زیبایی خود را دارد اما نمی‌توان گفت که سبزی درختان در فصل گرما زیبا نیست. اما نیمه‌ زمستان را برای این سفر توصیه نمی‌شود.

از اوایل بهار تا ابتدای تابستان بهترین زمان سفر به آبشار است. زمانی که هوا معتدل‌ است و هنوز گرما و شرجی هوا آزار دهنده نشده است.

مسیر دسترسی آبشار

برای رسیدن به آبشار لاتون، ابتدا باید به شهر لوندویل در مسیر جاده تالش به آستارا رفت؛ سپس راه فرعی برای جنوب را در پیش گرفته و پس از طی چند کیلومتر به روستای کوته کومه رسید و سپس از آن باید راه مال‌رویی به طول تقریبی ۶ کیلومتر را در دل جنگل‌های زیبای منطقه طی کرد. از طریق مسیر سوها به لاتون نیز امکان دسترسی به این آبشار وجود دارد.پیمایش این مسیر حدود 4 ساعت به طول خواهد انجامید. برای طی مسیر بهتر است از راهنمایان محلی استفاده گردد تا از مسیر آبشار در جنگل منحرف نگردید. هوای منطقه تقریبا گرم و شرجی است از این رو پیمایش این مسیر بهتر است در اوایل بهار یا اواخر زمستان انجام گیرد

از طریق دو مسیر امکان دسترسی به آبشار لاتون وجود.

مسیر اول راه لوندیل به لاتون و مسیر دوم راه سوها به لاتون است.

روستای کوته کومه: در ابتدای سفرتان به لاتون روستاگردی در کوته کومه و دیدن زبیایی‌های آن را از دست ندهید. این روستا نزدیک‌ترین روستا به آبشار لاتون است و دارای جاذبه‌های چون آبگرم، آسیابی به نام آسیه شوان، گورستان قدیمی است.

آبگرم کوته موته: آبگرم کوته موته تنها آبگرم درون جنگلی کشور است که آن را در ابتدای مسیر صعود به لاتون می‌توانید ببیند. این آبگرم دارای سه دوش و یک استخر، پارکینگ، بوفه، سرویس بهداشتی و اتاق‌هایی جهت پذیرایی از گردشگران و مسافران هستند.

آبشارها: در نزدیکی لاتون و بالا دست آن سه حوض بزرگ طبیعی با سه آبشار ۱۰ متری نیز وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید. توجه کنید انتهای مسیر منتهی به آبشار لاتون و خصوصا ما بین دو آبشار ۱۰۵ و ۶۵ متری نیز دارای پرتگاه‌های خطرناک و مرگباری است؛ پس کاملا مراقب باشید.

قلعه لاتون: بر فراز کوه اسپیناس یا اسپینه که در نزدیکی آبشار لاتون قرار دارد قلعه‌ای تاریخی جلب نظر می‌کند. این قلعه متعلق به بابک خرمدین و معروف به قلعه اسپینه یا اسپیناس است. اگر اهل کوهنوردی هستید، دیدن این مکان را بر بلندای کوه و در ارتفاع دو هزار متری از دست ندهید.

اینستاگرام

دیدگاه خود را بیان کنید

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “آبشار لاتون”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *